Stół kuchenny jest zwykle meblem wielozadaniowym. Szczególnie w niewielkich mieszkaniach wykorzystuje się go do rozmaitych celów – to właśnie przy nim młodsze dzieci odrabiają lekcje i tworzą plastyczne arcydzieła a ich rodzice pracują z laptopem i kawą. W małych kuchniach stół służy często również jako dodatkowy blat roboczy.
Funkcjonalne meble do niewielkiej kuchni
Wielozadaniowość tego mebla sprawia, że powinien on być przede wszystkim wytrzymały, trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Stoły przeznaczone do kuchni wykonuje się z różnych materiałów – od tradycyjnego drewna litego począwszy, poprzez pochodne drewna takie jak płyta wiórowa czy meblowa,na tworzywach sztucznych, szkle i stali nierdzewnej skończywszy. Dość często surowce łączy się z sobą, stelaż mebla wykonując np. z litego drewna a blat z MDF, stali nierdzewnej czy szkła. W przypadku krzeseł różnorodność jest jeszcze większa – od tradycyjnych, drewnianych konstrukcji z tapicerowanym siedziskiem, przez metal, tworzywo sztuczne i ekoskórę, po skórę naturalną.
Ważne rozmiary i kompaktowe rozwiązania
W przypadku małych kuchni szczególnie ważne są gabaryty stołu oraz krzeseł. Stół z krzesłami do kuchni o niewielkiej powierzchni powinien być przede wszystkim kompaktowy oraz funkcjonalny. Dysponując niewielką przestrzenią, trzeba bardzo starannie dobrać meble nie tylko do istniejącego wyposażenia, ale również do siebie. Istotne jest, żeby krzesła można było wsunąć niemal całkowicie pod blat oraz łatwo je przestawiać, dlatego odpadają raczej wymyślne formy oraz podłokietniki.
Jaki kształt stołu wybrać do niewielkiej kuchni?
Jeśli wystarczą nam 3 miejsca siedzące, warto przemyśleć zakup stołu kwadratowego. Zajmuje on stosunkowo niewiele przestrzeni, zwłaszcza dostawiony jednym z boków do ściany. W tej grupie mebli dostępne są zarówno modele klasyczne, wyposażone w 4 nogi, jak i mniej tradycyjne, posadowione na jednej nodze montowanej pośrodku blatu. Kiedy niezbędne do codziennego funkcjonowania są 4 miejsca, na ogół najlepszym wyborem jest stół prostokątny, który również dostawia się do ściany krótszym lub dłuższym bokiem, w zależności od wymiarów i pozostałego umeblowania pomieszczenia. Niekiedy korzystnym rozwiązaniem może okazać się stolik okrągły. Użytkowany, z krzesłami odstawionymi zajmuje dość dużo miejsca, jednak kiedy jest nieużywany, na ogół bardzo dobrze udaje się ograniczyć jego powierzchnię zasuwając krzesła tak, że niemal całkowicie znajdują się pod blatem.
Najnowsze komentarze